Волтерсдорф (Вендланд)

Координати: 52°57′0″N 11°13′0″E / 52.95000° СГШ; 11.21667° ИГД / 52.95000; 11.21667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волтерсдорф
Селската црква во Волтерсдорф
Селската црква во Волтерсдорф
Селската црква во Волтерсдорф
Грб на Волтерсдорф
Волтерсдорф во рамките на Германија
Волтерсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Лихов
Месни единици 4
Градоначалник Клаудија Хенингс
Основни податоци
Површина 27,97 км2
Надм. височина 31 м
Население 899 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29497
Повик. бр. 05841
Местоположба на Волтерсдорф во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 52°57′0″N 11°13′0″E / 52.95000° СГШ; 11.21667° ИГД / 52.95000; 11.21667

Волтерсдорф (германски: Woltersdorf) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Волтерсдорф се наоѓа во Вендланд во рамките на Природниот парк Елбхеен-Вендланд. Северно од селото поминува каналот Луки.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Волтерсдорф се состои од следниве места:

  1. Клајн Брезе со железничката станица и шумската куќа Еренбург
  2. Лихтенберг
  3. Турау
  4. Волтерсдорф

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Познати места околу Волтерсдорф се Браутштајн („каменот на невестата“) и Фелдкирхе („црква во полето“). Обете се наоѓаат на грбот на општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]