Герде (Лихов-Даненберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Герде (Лихов-Даненберг)
Поглед на местото Герде
Поглед на местото Герде
Грб на Герде (Лихов-Даненберг)
Герде (Лихов-Даненберг) во рамките на Германија
Герде (Лихов-Даненберг)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Елбталауе
Месни единици 12
Градоначалник Томас Штегеман
Основни податоци
Површина 40,71 км2
Надм. височина 77 м
Население 583 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29473
Повик. бр. 05862
Местоположба на Герде (Лихов-Даненберг) во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Координати 53°09′0″N 10°53′0″E / 53.15000° СГШ; 10.88333° ИГД / 53.15000; 10.88333Координати: 53°09′0″N 10°53′0″E / 53.15000° СГШ; 10.88333° ИГД / 53.15000; 10.88333

Герде (германски: Göhrde) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Природен парк[уреди | уреди извор]

Општината е едел од Природниот парк Елбхеен-Вендланд.

Општината се граничи со Државната шума Герде, која претставува најголема мешана шумска област во Северна Германија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Герде се состои од дванаесет места. Дополнително постои Хоф Камерун и четири шумски куќи. Седиштето на општината е во Мецинген.

 • Бреденбок
 • Дибеколд
 • Герде
 • Гофелин
 • Колазе
 • Мецинген
 • Плумбом
 • Зарензек
 • Шмардау
 • Шмесау
 • Толендорф
 • Ведерин
 • Шумска куќа Мајлаге
 • Шумска куќа Надлиц
 • Шумска куќа Шнадлиц
 • Шумска куќа Циниц
 • Хоф Камерун

Историја[уреди | уреди извор]

Местото е познато по Битката кај Герде, која се случила на 16 септември 1813 година во текот на Војната на шестата коалиција, во која сојузничките сили под водство на Валмоден ги поразиле француските сили предводени од Пешо.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]