Прејди на содржината

Лихов (Вендланд)

Координати: 52°58′0″N 11°09′0″E / 52.96667° СГШ; 11.15000° ИГД / 52.96667; 11.15000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лихов (Вендланд)

Lüchow

Плоштадот со старото Градско собрание
Плоштадот со старото Градско собрание
Плоштадот со старото Градско собрание
Грб на Лихов (Вендланд)
Лихов (Вендланд) во рамките на Германија
Лихов (Вендланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Лихов
Градски единици 7
Градоначалник Манфред Либхабер (СДП)
Основни податоци
Површина 89,01 км2
Надм. височина 18 м
Население 9.435 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 106 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29439
Повик. бр. 05841
Портал www.luechow.de
Местоположба на градот Лихов (Вендланд) во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 52°58′0″N 11°09′0″E / 52.96667° СГШ; 11.15000° ИГД / 52.96667; 11.15000

Лихов или Лихо[2] (службено наречен: Лихов (Вендланд); германски: Lüchow (Wendland)) — град и административно седиште на округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 13 километри северно од градот Залцведел. Градот се наоѓа на германскиот пат на фахверкот.

Воедно, градот претставува административно седиште и на истоимената општинска заедница.

Од 2011 година во градот постои музеј посветен на британската група Ролинг стоунс.[3]

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името Лихов има словенско потекло, односно од полапскиот збор Ljauchüw.

Географија[уреди | уреди извор]

Реката Јецел низ градот

Местоположба[уреди | уреди извор]

Лихов се наоѓа во јужниот дел на округот Лихов-Даненберг. Низ градот поминува реката Јецел, која е притока на Елба.[4] Околниот пејзаж бил создаден во ледениот период, издигнувајќи се на запад и спуштајќи се на исток.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градското подрачје зафаќа површина од 89,01 км2, кое е поделено на 24 окрузи:[5]

 • Банајк
 • Бојтов
 • Безел
 • Голау
 • Грабов
 • Јабел
 • Јецел
 • Колборн
 • Крауце
 • Кинше
 • Логе
 • Лихов
 • Лизен
 • Мигенбург
 • Плате
 • Ранцау
 • Редебајц
 • Реце
 • Ребек
 • Засе
 • Затемин
 • Зерау во Луки
 • Тармиц
 • Вајче

Клима[уреди | уреди извор]

Клима на Лихов
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Просечна максимална (°C) 2 4 8 13 18 21 23 23 19 13 7 4 13
Просечна минимална (°C) −3 −3 0 3 7 10 12 11 9 6 2 −1 4,5
Просечно кол. врнежи (мм) 40 35 35 40 50 60 65 55 40 35 43 45 543
Врнежливи денови (≥ 2,0 мм) 18 16 13 14 14 14 17 16 15 17 18 18 190
Влага (%) 88 85 80 75 71 73 74 75 80 85 87 88 80,1
Сончеви часови (дневно) 1,4 2,3 3,7 5,2 7,2 7,4 6,9 6,7 4,8 3,3 1,7 1,2 4,3
Извор: wetterkontor.de[6]

Историја[уреди | уреди извор]

Главната улица во 1956 година

Местото било првпат споменато во 1158 година и добило градски права во 1293 година. Единствен остаток од градски ѕидини од крајот на средниот век е кула, која била пренаменета и сега се користи како камбанарија на црквата „Св. Јован“. Била подигната порта во 1555 година, која го поделила градот од западните предградија; оваа порта била срушена во 1793 година. Лихов настрадал при појавата на чумата во 1537 година, а во 1589 година бил во голем дел уништен од пожар. Уште еден пожар во 1608 година уништен голем дел од обновениот град. Најлошиот пожар, во 1811 година, го уништил Градското собрание и замокот.

Политика[уреди | уреди извор]

Градот Лихов припаѓа на покраинскиот круг бр. 48 Елба и во сојузниот круг бр. 38 Лихов-Даненберг - Линебург.[7][8]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 25 избрани членови.

Партија / Листа CDU SPD UWG Зелени SOLI1 независен BL2 Вкупно
во 2011 7 7 5 3 1 2 25 места
во 2016 7 8 6 2 1 1 25 места

1 социјал-еколошка листа    2 граѓанска листа

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на градот Лихов е Манфред Либхабер (SPD).

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лихов бил збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Според најновиот Правопис на македонскиот јазик издаден во 2017 година, имињата со словенско потекло во германскиот јазик може да се пишуваат со изоставување на -в на крајот на одредениот топоним.
 3. „These Urinals Are Making A Lot Of Women Angry“. HuffPost (англиски). 2012-02-02. Посетено на 2020-04-05.
 4. Klaus Rohmeyer and Hans Jürgen Hansen, Land zwischen Heide und Meer, Süddeutscher Verlag (publisher), 1979, page 107.
 5. § 1, Satzung zur Festlegung der Schulbezirke im Primarbereich der Samtgemeinde Lüchow (Wendland). In: Ortsrecht der Samtgemeinde Lüchow (Wendland). Stand 18. März 2012, S. 36, 37 (Архивирано на {{{2}}}.; 512 KB).
 6. Jürgen Schmidt. „Das Klima in Lüchow“. Wetterkontor. Посетено на 2013-03-29.
 7. Landtagswahlkreise ab 16. Wahlperiode. Wahlkreiseinteilung für die Wahl zum Niedersächsischen Landtag. Anlage zu § 10 Abs. 1 NLWG, p. 4. (pdf Архивирано на 25 јули 2011 г.; 87 kb).
 8. Beschreibung der Wahlkreise. Anl. zu § 2 Abs. 2 Bundeswahlgesetz. In: Achtzehntes Gesetz zur Änderung des Bundeswahlgesetzes. Anl. zu Artikel 1. Bonn 18. März 2008, p. 325. (pdf Архивирано на 25 јули 2011 г.; 200 kb).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]