Прејди на содржината

Сојуз 90/Зелени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сојуз 90/Зелени
Bündnis 90/Die Grünen
ПретседателЗимоне Петер and
Џем Оздемир
Основана1979 (Зелените)
1993 (спојување на Зелените и Сојуз 90)
ШтабPlatz vor dem Neuen Tor 1
10115 Берлин
Членови  (2013) 60.003[1]
ИдеологијаЗелена политика[2]
Полит. положбалев центар[3]
Меѓународна припадностГлобални зелени
Европска припадностЕвропска зелена партија
Европски парламентЗелени-Европски слободен сојуз
Боизелена
Места во Бундестагот
63 / 631
Места во регионалните парламенти
251 / 1.875
Места во Европскиот Парламент
11 / 96
Премиери на покраини
1 / 16
Мрежно место
http://www.gruene.de
Политика на Германија
Политички партии
Избори

Сојуз 90/Зелени (германски: Bündnis 90/Die Grünen) — зелена политичка партија во Германија, создадена со спојување на германската зелена партија (основана во Западна Германија во 1980 г.) и Сојуз 90 (основана во текот на револуцијата 1989-1990 г. во Источна Германија) во 1993 година. Нејзини водачи се Зимоне Петер и Џем Оздемир. На општите избори во Германија во 2013 година, партијата освоила 8,4% од гласовите и 63 од 630 можни места во Бундестагот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Die Grünen haben erstmals in ihrer Geschichte mehr Parteimitglieder als die FDP“. Spiegel Online. Посетено на 16 август 2013.
  2. Партии и избори во Европа: База на податоци за парламентарните избори и политички партии во Европа, од Волфрам Нордзик
  3. Senem Aydin-Düzgit (2012). Constructions of European Identity: Debates and Discourses on Turkey and the EU. Palgrave Macmillan. стр. 18–. ISBN 978-0-230-34838-7.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]