Чума (болест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чума - вид заразна болест.

Причини[уреди | уреди извор]

Симптоми[уреди | уреди извор]

Чумата низ историјата[уреди | уреди извор]

Чумата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Чумата се јавува како инспирација или тема во разни гранки на уметноста и во популарната култура, како на пример:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Izabrana bibliografija Jaroslava Sajferta“ во: Jaroslav Sajfert, Stub kuge. Beograd: Mali vrt, 2014, стр. 93-94.