Либов (Долна Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Либов
Селската црква во Либов
Селската црква во Либов
Селската црква во Либов
Либов (Долна Саксонија) во рамките на Германија
Либов (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Лихов-Даненберг
Општ. заед. Лихов
Месни единици 3
Градоначалник Матијас Холц (независен)
Основни податоци
Површина 19,52 км2
Надм. височина 23 м
Население 799 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. DAN
Пошт. бр. 29488
Повик. бр. 05883
Местоположба на Либов во рамките на округот Лихов-Даненберг
Карта
Карта
Координати 52°55′0″N 11°11′0″E / 52.91667° СГШ; 11.18333° ИГД / 52.91667; 11.18333Координати: 52°55′0″N 11°11′0″E / 52.91667° СГШ; 11.18333° ИГД / 52.91667; 11.18333

Либов (германски: Lübbow) — општина во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Либов се наоѓа во Природниот парк Елбхеен-Вендланд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Либов се состои од следниве места:

  • Дангенсторф
  • Либов
  • Ребенсторф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]