Лихов (општинска заедница)

Координати: 52°58′N 11°09′E / 52.967° СГШ; 11.150° ИГД / 52.967; 11.150
Од Википедија — слободната енциклопедија

Лихов (германски: Lüchow) — општинска заедница во округот Лихов-Даненберг, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е градот Лихов.

Грб на Лихов

Општинската заедница Лихов се состои од следниве општини:

 1. Берген на Думе
 2. Кленце
 3. Кистен
 4. Лемгов
 5. Лукау (Вендланд)
 6. Либов
 7. Лихов
 8. Шнега
 9. Требел
 10. Вадевајц
 11. Волтерсдорф
 12. Вустров

52°58′N 11°09′E / 52.967° СГШ; 11.150° ИГД / 52.967; 11.150