Лахендорф (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Лахендорф (германски: Lachendorf) — општинска заедница во округот Целе, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Лахендорф.

Општинската заедница Лахендорф се состои од следниве општини:

  1. Ансбек
  2. Беденбостел
  3. Елдинген
  4. Хоне
  5. Лахендорф

Координати: 52°35′N 10°10′E / 52.583° СГШ; 10.167° ИГД / 52.583; 10.167