Ланд Хаделн (општинска заедница)

Координати: 53°48′N 8°54′E / 53.800° СГШ; 8.900° ИГД / 53.800; 8.900
Од Википедија — слободната енциклопедија

Ланд Хаделн (германски: Land Hadeln) — општинска заедница во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Наречена е по историскиот Хаделнски крај. Нејзино седиште е градот Отерндорф.

Била создадена на 1 јануари 2011 година со спојување на поранешните општински заедници Хаделн и Зитланд. На 1 ноември 2016 година, општинската заедница Ам Доброк била припоена кон Ланд Хаделн.

Општинската заедница Ланд Хаделн се состои од следниве општини:

 1. Белум
 2. Билкау
 3. Каденберге
 4. Илиенворт
 5. Нојенкирхен
 6. Нојхаус
 7. Нордледа
 8. Оберндорф
 9. Одисхајм
 10. Остербрух
 11. Отерндорф
 12. Штајнау
 13. Вана
 14. Вингст

53°48′N 8°54′E / 53.800° СГШ; 8.900° ИГД / 53.800; 8.900