Нојхаус (Осте)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојхаус на Осте
Влезот во историското пристаниште
Влезот во историското пристаниште
Грб на Нојхаус на Осте
Нојхаус на Осте is located in Германија
Нојхаус на Осте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Георг Мартенс (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,86 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.114 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21785
Повик. бр. 04752
Портал www.gemeinde-neuhaus-oste.de
Местоположба на Нојхаус на Осте во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°48′0″N 9°02′0″E / 53.80000° СГШ; 9.03333° ИГД / 53.80000; 9.03333Координати: 53°48′0″N 9°02′0″E / 53.80000° СГШ; 9.03333° ИГД / 53.80000; 9.03333

Нојхаус (службено: Нојхаус (Осте); германски: Neuhaus или Neuhaus (Oste); долногермански: Neehuus) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нојхаус се наоѓа на реката Осте, во близина на областа Долна Елба. Нојхаус се наоѓа југоисточно од окружниот град Куксхафен и северно од градовите Штаде и Хамбург.

Соседни места[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со Каденберге на исток и на југ, со Билкау на југозапад и со Белум на запад.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]