Одисхајм

Координати: 53°41′50″N 8°56′38″E / 53.69722° СГШ; 8.94389° ИГД / 53.69722; 8.94389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Одисхајм
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Одисхајм
Одисхајм во рамките на Германија
Одисхајм
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Месни единици 7
Градоначалник Штефан Сковрон (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,50 км2
Надм. височина 2 м
Население 470 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21775
Повик. бр. 04756
Портал www.sietland.de
Местоположба на Одисхајм во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°41′50″N 8°56′38″E / 53.69722° СГШ; 8.94389° ИГД / 53.69722; 8.94389

Одисхајм (германски: Odisheim; долногермански: Godshem) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Одисхајм се наоѓа во областа на Долна Елба.

Близината на Елба и Северното Море носат опасност од плимни поплави, бидејќи максималната височина е само 2 метри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

  • Ам Зе
  • Драјек
  • Кирхдорф
  • Нордертајл
  • Зидертајл

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]