Белум

Координати: 53°49′5″N 8°59′44″E / 53.81806° СГШ; 8.99556° ИГД / 53.81806; 8.99556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белум
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Белум
Белум во рамките на Германија
Белум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Месни единици 4
Градоначалник Карл-Хајнц Линк
Основни податоци
Површина 25,72 км2
Надм. височина 2 м
Население 803 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21785
Повик. бр. 04752
Портал www.gemeinde-belum.de
Местоположба на Белум во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°49′5″N 8°59′44″E / 53.81806° СГШ; 8.99556° ИГД / 53.81806; 8.99556

Белум (германски: Belum; долногермански: Belen) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Белум се наоѓа на устието на реката Осте во Долна Елба.

Денешната река се влева во еден канал источно во Елба, бидејќи во 1964 година била изградена брана на старото корито, па е настанато езеро.

Општински единици[уреди | уреди извор]

  • Бардорф
  • Белум (гл. место)
  • Белумердајх
  • Холандерхоф
  • Кедингбрух
  • Кенигсвиш
  • Вестерндорф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]