Штинштет

Координати: 53°39′41″N 8°58′16″E / 53.66139° СГШ; 8.97111° ИГД / 53.66139; 8.97111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штинштет
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Грб на Штинштет
Штинштет во рамките на Германија
Штинштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Берде Ламштет
Месни единици 4
Градоначалник Клаус Штефенс (Граѓанска иницијатива Штинштет)
Основни податоци
Површина 30,1 км2
Надм. височина 7 м
Население 565 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21772
Повик. бр. 04756
Портал www.stinstedt.de
Местоположба на Штинштет во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°39′41″N 8°58′16″E / 53.66139° СГШ; 8.97111° ИГД / 53.66139; 8.97111

Штинштет (германски: Stinstedt; долногермански: Stinst) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Штинштетското Езеро се наоѓа во рамките на општината.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место, во општината влегуваат местата Санкт Јост, Нојбахенбрух и Мораусмор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]