Остербрух

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остербрух
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Остербрух
Остербрух во рамките на Германија
Остербрух
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Месни единици 4
Градоначалник Петер фон Шпрекелсен (СДП)
Основни податоци
Површина 10,21 км2
Надм. височина 2 м
Население 475 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 47 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21762
Повик. бр. 04751
Портал www.Osterbruch.de
Местоположба на Остербрух во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°46′38″N 8°56′26″E / 53.77722° СГШ; 8.94056° ИГД / 53.77722; 8.94056Координати: 53°46′38″N 8°56′26″E / 53.77722° СГШ; 8.94056° ИГД / 53.77722; 8.94056

Остербрух (германски: Osterbruch; долногермански: Osterbrook) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Остербрух се наоѓа во областа на Долна Елба.

Близината на Елба и Северното Море носат опасност од плимни поплави, бидејќи максималната височина е само 2 метри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Остербрух се состои од следниве единици:

  • Нордеренде
  • Нубхузен
  • Зидеренде
    • Швајнскопф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]