Оберндорф (Осте)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оберндорф
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Грб на Оберндорф
Оберндорф (Осте) is located in Германија
Оберндорф (Осте)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Ланд Хаделн
Градоначалник Детлеф Хорајс (СДП)
Основни податоци
Површина 32,71 км2
Надм. височина 1 м
Население 1.352 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21787
Повик. бр. 04771, 04772, 04778
Портал www.oberndorf-oste.de
Местоположба на Оберндорф во рамките на округот Куксхафен
Карта
Координати 53°45′0″N 9°09′0″E / 53.75000° СГШ; 9.15000° ИГД / 53.75000; 9.15000Координати: 53°45′0″N 9°09′0″E / 53.75000° СГШ; 9.15000° ИГД / 53.75000; 9.15000

Оберндорф (германски: Oberndorf; долногермански: Öberndörp) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон главното место Оберндорф, во општината припаѓа и местото Бентвиш, сместено на десниот брег на реката Осте.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]