Мителстенае

Координати: 53°39′2″N 9°02′11″E / 53.65056° СГШ; 9.03639° ИГД / 53.65056; 9.03639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мителстенае
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Воздушен поглед (2012 г.)
Грб на Мителстенае
Мителстенае во рамките на Германија
Мителстенае
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Берде Ламштет
Месни единици 3
Градоначалник Аксел Кваст (ВГ Мителстенау)
Основни податоци
Површина 33,68 км2
Надм. височина 15 м
Население 601 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21770
Повик. бр. 04771, 04773
Портал www.mittelstenahe.de
Местоположба на Мителстенае во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°39′2″N 9°02′11″E / 53.65056° СГШ; 9.03639° ИГД / 53.65056; 9.03639

Мителстенае (германски: Mittelstenahe; долногермански: Mittelsnohn) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место, во општината влегуваат местата Нордан и Фарел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]