Армсторф

Координати: 53°35′57″N 9°04′32″E / 53.59917° СГШ; 9.07556° ИГД / 53.59917; 9.07556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Армсторф
Воздушен поглед (2013 г.)
Воздушен поглед (2013 г.)
Воздушен поглед (2013 г.)
Грб на Армсторф
Армсторф во рамките на Германија
Армсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општ. заед. Берде Ламштет
Месни единици 5
Градоначалник Хајно Клинтворт (ВГ Армсторф)
Основни податоци
Површина 39,75 км2
Надм. височина 20 м
Население 664 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 21769
Повик. бр. 04773
Портал www.armstorf.de
Местоположба на Армсторф во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°35′57″N 9°04′32″E / 53.59917° СГШ; 9.07556° ИГД / 53.59917; 9.07556

Армсторф (германски: Armstorf; долногермански: Armsdörp) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Места Број на жители
Армсторф 477
Дорнзоде 145
Лангенмор 030

(податоци од 30.09.2017)

Армсторф поседува ексклава во рамки на општинските граници на Холнзет.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]