Беверштет

Координати: 53°26′0″N 8°49′0″E / 53.43333° СГШ; 8.81667° ИГД / 53.43333; 8.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Беверштет
Главната црква во Беверштет
Главната црква во Беверштет
Главната црква во Беверштет
Грб на Беверштет
Беверштет во рамките на Германија
Беверштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Градоначалник Гвидо Дикман (независен)
Основни податоци
Површина 197,6 км2
Надм. височина 14 м
Население 13.569 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27616
Повик. бр. 04747
Портал www.beverstedt.de
Местоположба на Беверштет во рамките на округот Куксхафен
Карта
Карта
Координати 53°26′0″N 8°49′0″E / 53.43333° СГШ; 8.81667° ИГД / 53.43333; 8.81667

Беверштет (германски: Beverstedt) — општина во округот Куксхафен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 20 километри југоисточно од градот Бремерхафен и 40 километри северно од градот Бремен.

Била создадена на 1 ноември 2011 година со спојување на општините кои биле дел од поранешната општинска заедница Беверштет.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Реката Луне тече низ општина во насока исток-запад. Покрај неа, течат и други нејзини помали притоки.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Место Жители
(20 ноември 2019)
Површина во
км²
01. Апелн 0409 14,52
02. Беверштет 3791 51,40
03. Бокел 2410 20,96
04. Фрелсдорф 0633 25,29
05. Херштет 0436 18,89
06. Холен 0767 15,60
07. Кирхвиштет 0464 25,07
08. Лунештет 2587 17,25
09. Штубен 1500 08,62
10. Велен 0370 11,83
11. Волингст 0333 14,34

На 1 ноември 20211 година, општинската заедница Беверштет и тогашните самостојни општини биле распуштени, за да ја создадат новата општина Беверштет.

Кон поранешната општина Беверштет припаѓале местата Беверштетермилен, Делбриге, Хајерхефен, Крамелхајде, Остерндорф, Шпинтенкамп, Табен, Вахолц, Велдорф, Велен и Волингст.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. „Gesetz über die Neubildung der Gemeinde Beverstedt, Landkreis Cuxhaven. Vom 17. Februar 2011“. Архивирано од изворникот на 2018-09-18. Посетено на 2021-06-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]