Апелн

Координати: 53°27′13″N 8°53′51″E / 53.45361° СГШ; 8.89750° ИГД / 53.45361; 8.89750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Апелн
Место во Беверштет
Грб на Апелн
Апелн во рамките на Германија
Апелн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Беверштет
Место единици 4
Основни податоци
Површина 14,52 км2
Надм. височина 14 м
Население 409  (30 ноември 2019)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27616
Повик. бр. 04747
Портал www.beverstedt.de
Координати 53°27′13″N 8°53′51″E / 53.45361° СГШ; 8.89750° ИГД / 53.45361; 8.89750

Апелн (германски: Appeln) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2011 година е дел од општината Беверштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Апелн се наоѓа во јужниот дел на округот Куксхафен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Апелн била составена од следниве места:

  • Абелхорст
  • Апелн (гл. место)
  • Хафекеш
  • Малзе

Надворешни врски[уреди | уреди извор]