Бокел (Куксхафен)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бокел
Место во Беверштет
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Бокел
Бокел (Куксхафен) во рамките на Германија
Бокел (Куксхафен)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Беверштет
Место единици 5
Основни податоци
Површина 20,96 км2
Надм. височина 10 м
Население 2.410  (30 ноември 2019)
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27616
Повик. бр. 04748
Портал www.beverstedt.de
Координати 53°23′0″N 8°46′0″E / 53.38333° СГШ; 8.76667° ИГД / 53.38333; 8.76667Координати: 53°23′0″N 8°46′0″E / 53.38333° СГШ; 8.76667° ИГД / 53.38333; 8.76667

Бокел (германски: Bokel) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2011 година е дел од општината Беверштет.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Поранешната општина Бокел била составена од следниве места:

  • Бокел (гл. место)
  • Хасбител
  • Крансмор
  • Лангенфелде
  • Зебек

Надворешни врски[уреди | уреди извор]