Куксхафен (округ)

Координати: 53°40′N 8°50′E / 53.67° СГШ; 8.83° ИГД / 53.67; 8.83
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куксхафен
Landkreis Cuxhaven

округ
Грб на Куксхафен Landkreis Cuxhaven
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеКуксхафен
Површина
 • Вкупна2.057,78 км2 (79,451 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно198.826
 • Густина0,97/км2 (2,5/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.CUX
Мреж. местоlandkreis-cuxhaven.de

Куксхафен (германски: Cuxhaven) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во истоимениот град.

Округот се граничи со (од исток надесно) окрузите Штаде, Ротенбург, Остерхолц и Везермарш, градот Бремерхафен и Северното Море.

Географија[уреди | уреди извор]

Често округот е именуван како Куксланд. Се наоѓа на брегот на Северното Море и е опкружен од устијата на реките Елба и Везер. Брегот е дел од Националниот парк Ваденско Море (Долна Саксонија).

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан во 1977 година со спојување на поранешните окрузи Ланд Хаделн и Везерминде. Градот Куксхафен го изгубил својот статус на слободен град и станал административно седиште на новиот округ.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот го прикажува Свети Никола, кој е светец-заштитник на рибарите. Брегот на Северното Море е прикажано најдолу на грбот.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Куксхафен
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Куксхафен
 2. Гестланд
 1. Беверштет
 2. Хаген им Бремишен
 3. Локсштет
 4. Шифдорф
 5. Вурстер Нордзекисте

1. Берде Ламштет

 1. Армсторф
 2. Холнзет
 3. Ламштет1
 4. Мителстенае
 5. Штинштет

2. Хемор

 1. Хехтхаузен
 2. Хемор1, 2
 3. Остен

3. Ланд Хаделн

 1. Белум
 2. Билкау
 3. Каденберге
 4. Илиенворт
 5. Нојенкирхен
 6. Нојхаус
 7. Нордледа
 8. Оберндорф
 9. Одисхајм
 10. Остербрух
 11. Отерндорф1, 2
 12. Штајнау
 13. Вана
 14. Вингст
1седиште на општинската заедница; 2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°40′N 8°50′E / 53.67° СГШ; 8.83° ИГД / 53.67; 8.83