Прејди на содржината

Везермарш

Координати: 53°20′N 8°20′E / 53.33° СГШ; 8.33° ИГД / 53.33; 8.33
Од Википедија — слободната енциклопедија
Везермарш
Landkreis Wesermarsch

округ
Грб на Везермарш Landkreis Wesermarsch
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеБраке
Површина
 • Вкупна821,87 км2 (31,733 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно88.524
 • Густина1,1/км2 (2,8/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.BRA
Мреж. местоlandkreis-wesermarsch.de

Везермарш (германски: Wesermarsch) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во градот Браке.

Округот се граничи со (од исток надесно) окрузите Куксхафен и Остерхолц, градот Бремен, слободниот град Делменхорст, округот Олденбург и слободниот град Олденбург, како и окрузите Амерланд и Фризија.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на западниот брег на реката Везер, помеѓу Бремен и устието на реката. Неколку реки поминуваат низ округот од запад на исток, најголемата од нив е Хунте, која поминува низ Олденбург пред да влезе во Везермарш. На север, устието на Везер и Јадскиот Залив (во Северното Море) го опкружуваат полустровот Бутјадинген. Таму се наоѓа најголемиот град во округот: Норденхам, кој се наоѓа спроти Бремерхафен на устието на Везер.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил основан во 1933 година со спојување на амтовите Бутјадинген, Браке и Елсфлет, како и делови на амтовите Делменхорст и Фарел.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот има црвени и жолти ленти од државата Олденбург во својата лева половина. Долу десно е отсликан воин, кој ги претставува фризиските племиња, кои првично ја населувале областа. Бродот горе десно е ког, вообичаен трговски брод во средниот век во областа. Ја претставува долгата трговска традиција на устието на реката Везер.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Везермарш
Градови Слободни општини
  1. Браке
  2. Елсфлет
  3. Норденхам
  1. Берне
  2. Бутјадинген
  3. Лемвердер
  4. Јаде
  5. Овелгене
  6. Штадланд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°20′N 8°20′E / 53.33° СГШ; 8.33° ИГД / 53.33; 8.33