Пајне (округ)

Координати: 52°20′N 10°15′E / 52.33° СГШ; 10.25° ИГД / 52.33; 10.25
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пајне
Landkreis Peine

округ
Грб на Пајне Landkreis Peine
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеПајне
Површина
 • Вкупна535 км2 (207 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно135.844
 • Густина250/км2 (660/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.PE
Мреж. местоlandkreis-peine.de

Пајне (германски: Peine) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од југ надесно) окрузите Хилдесхајм, Хановер и Гифхорн, како и градовите Брауншвајг и Залцгитер.

Историја[уреди | уреди извор]

До почетокот на раниот XIX век, територијата на округот припаѓала на Брауншвајг-Целе, Брауншвајг-Волфенбител и на Хилдесхајмската епископија. По 1815 година, Брауншвајг-Целе и Хилдесхајм припаднале на Кралството Хановер. Во 1866 година, Хановер потпаднал под Прусија. Пруската власт ги основала окрузите (Kreise) во 1885 година, меѓу кои и Пајне.

Областа имала традиција на топење, рударска традиција која траела до 1976 година, кога последниот рудник бил затворен. Во локалната историја се памти рударската несреќа кај Ленгеде во 1963 година, кога загинале 29 рудари, а 11 други биле спасени две недели по несреќата.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа на простор помеѓу градовите Хановер и Брауншвајг. Реката Фузе влегува во округот на југ, тече низ градот Пајне и го напушта округот северно кон Целе.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот потекнува од грбот на Грофовијата Волфенбител-Асенбург. Оваа грофовија постоела до 1260 година, но владетелите биле оние кои го создале Пајне.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Пајне
Градови Слободни општини
  1. Пајне
  1. Едемисен
  2. Хоенхамелн
  3. Илзеде
  4. Ленгеде
  5. Фехелде
  6. Вендебург

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

52°20′N 10°15′E / 52.33° СГШ; 10.25° ИГД / 52.33; 10.25