Едемисен

Координати: 52°23′0″N 10°16′0″E / 52.38333° СГШ; 10.26667° ИГД / 52.38333; 10.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Едемисен
Црква во Едемисен
Црква во Едемисен
Црква во Едемисен
Грб на Едемисен
Едемисен во рамките на Германија
Едемисен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Месни единици 14
Градоначалник Франк Бертрам (независен)
Основни податоци
Површина 103,79 км2
Надм. височина 70 м
Население 12.533 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 121 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 31234
Повик. бр. 05176, 05177, 05372, 05373
Портал www.edemissen.de
Местоположба на Едемисен во рамките на округот Пајне
Карта
Карта
Координати 52°23′0″N 10°16′0″E / 52.38333° СГШ; 10.26667° ИГД / 52.38333; 10.26667

Едемисен (германски: Edemissen) — село и слободна општина во округот Пајне, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 7 километри северно од Пајне и 25 километри северозападно од Брауншвајг.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Едемисен се наоѓа во јужниот дел на Линебуршкото Поле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Едемисен се состои од следниве единици:

 • Абензен
 • Алфесе
 • Блуменхаген со Клајн Блуменхаген
 • Едесе со Клајн Едесе
 • Едемисен со Анкензен,
  Беркхепен и Елхајм
 • Ајкенроде
 • Медесе
 • Едесе со Клајн Едесе
 • Елерзе
 • Плокхорст
 • Рице со Клајн Рице
 • Фојгтхолц-Алемисен
 • Вензен со Вензер Хорст
 • Вопсхаузен со Хорст

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]