Вендебург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вендебург
Црква во Вендебург
Црква во Вендебург
Црква во Вендебург
Грб на Вендебург
Вендебург во рамките на Германија
Вендебург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Месни единици 8
Градоначалник Герд Албрехт (ДХС)
Основни податоци
Површина 59,98 км2
Надм. височина 67 м
Население 10.426 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 174 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 38176
Повик. бр. 05303, 05302, 05171
Портал www.wendeburg.de
Местоположба на Вендебург во рамките на округот Пајне
Карта
Карта
Координати 52°19′0″N 10°24′0″E / 52.31667° СГШ; 10.40000° ИГД / 52.31667; 10.40000Координати: 52°19′0″N 10°24′0″E / 52.31667° СГШ; 10.40000° ИГД / 52.31667; 10.40000

Вендебург (германски: Wendeburg) — село и слободна општина во округот Пајне, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 11 километри источно од Пајне и 12 километри северозападно од Брауншвајг.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вендебург се наоѓа непосредно на северозападниот крај на градот Брауншвајг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Вендебург се граничи со следниве места: со општината Едемисен на север, со општинската заедница Папентајх на североисток, со градот Брауншвајг на југоисток, со општината Фехелде на југ и со градот Пајне на запад.

Општински единици[уреди | уреди извор]

 • Бортфелд
 • Харфесе
 • Мердорф
 • Нојбрик со местото
  • Ерзехоф
 • Рипер
 • Софиентал
 • Венденбург со местата
  • Вендецеле
  • Цвајдорф
 • Вензе

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]