Фехелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фехелде
Општинското собрание на Фехелде
Општинското собрание на Фехелде
Општинското собрание на Фехелде
Грб на Фехелде
Фехелде во рамките на Германија
Фехелде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Месни единици 17
Градоначалник Ралф Вернер (СДП)
Основни податоци
Површина 75,89 км2
Надм. височина 74 м
Население 17.938 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 236 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 38159
Повик. бр. 05302
Портал www.vechelde.de
Местоположба на Фехелде во рамките на округот Пајне
Карта
Карта
Координати 52°15.65′0″N 10°22.32′0″E / 52.26083° СГШ; 10.37200° ИГД / 52.26083; 10.37200Координати: 52°15.65′0″N 10°22.32′0″E / 52.26083° СГШ; 10.37200° ИГД / 52.26083; 10.37200

Фехелде (германски: Vechelde) — слободна општина во округот Пајне, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 12 километри југоисточно од Пајне и 10 километри западно од Брауншвајг.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината Фехелде се наоѓа во област помеѓу подножјето на Харц и Северногерманската Низина, на левата страна од реката Окер. Непосредно се граничи со три града Брауншвајг, Залцгитер и Пајне.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од следниве места:

 • Алфесе
 • Бетмар
 • Боденштет
 • Деншторф
 • Фирстенау
 • Грос Глајдинген
 • Клајн Глајдинген
 • Кехинген
 • Лидинген
 • Зирсе
 • Зоненберг
 • Фалштет
 • Фехеладе
 • Фехелде
 • Вале
 • Ветленштет
 • Вирте

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Ленгеде се граничи со следниве места: со општината Вендебург на север, со градот Брауншвајг на исток, со градот Залцгитер на југоисток, со општината Ленгеде на југозапад, со општината Илзеде на запад и со градот Пајне на северозапад.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Општината Фехелде е збратимена со следниве места:

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]