Прејди на содржината

Илзеде

Координати: 52°16′0″N 10°11′0″E / 52.26667° СГШ; 10.18333° ИГД / 52.26667; 10.18333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илзеде
Поглед на Илзеде
Поглед на Илзеде
Поглед на Илзеде
Грб на Илзеде
Илзеде во рамките на Германија
Илзеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Градоначалник Ото-Хајнц Фринт (СДП)
Основни податоци
Површина 72,03 км2
Надм. височина 75 м
Население 21.866 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 304 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 31241, 31246
Повик. бр. 05172, 05174
Портал www.ilsede.de
Местоположба на Илзеде во рамките на округот Пајне
Карта
Карта
Координати 52°16′0″N 10°11′0″E / 52.26667° СГШ; 10.18333° ИГД / 52.26667; 10.18333

Илзеде (германски: Ilsede) — слободна општина во округот Пајне, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 7 километри јужно од Пајне и 20 километри западно од Брауншвајг.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Од 1 јануари 2015 година преку спојување на дотогаш постоечките општини Илзеде и Лаштет, се создала новата Општина Илзеде која ги опфаќа следниве места:

 • Аденштет
 • Билтен
 • Гаденштет
 • Грос Билтен
 • Грос Илзеде
 • Грос Лаферде
 • Клајн Илзеде
 • Минштет
 • Оберг
 • Елсбург
 • Золшен

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Илзеде се граничи со следниве места: со градот Пајне на север, со општината Фехелде на исток, со општината Ленгеде на југоисток, со општината Зелде на југ, со општината Шелертен на југозапад и со општината Хоенхамелн на запад.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]