Прејди на содржината

Ленгеде

Координати: 52°12′0″N 10°18′0″E / 52.20000° СГШ; 10.30000° ИГД / 52.20000; 10.30000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленгеде
Поглед на Ленгеде
Поглед на Ленгеде
Поглед на Ленгеде
Грб на Ленгеде
Ленгеде во рамките на Германија
Ленгеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Месни единици 5
Градоначалник Марен Вегенер (СДП)
Основни податоци
Површина 34,09 км2
Надм. височина 157 м
Население 13.559 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 398 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 38268
Повик. бр. 05174, 05344
Портал www.lengede.de
Местоположба на Ленгеде во рамките на округот Пајне
Карта
Карта
Координати 52°12′0″N 10°18′0″E / 52.20000° СГШ; 10.30000° ИГД / 52.20000; 10.30000

Ленгеде (германски: Lengede) — слободна општина во округот Пајне, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 18 километри југозападно од Брауншвајг и 40 километри југоисточно од Хановер.

Во светот станала позната во 1963 година поради рударската несреќа и подоцнежната спасувачка операција на единаесет преживеани рудари, која подоцна била наречена „Чудо на Ленгеде“ (Wunder von Lengede).

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа 18 километри југозападно од Брауншвајг и скоро 44 километри југоисточно од Хановер. До окружниот град Пајне на север има околу 18 километри. Реката Фузе тече низ Ленгеде.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Ленгеде се граничи со следниве места: со општината Фехелде на североисток, со градот Залцгитер на југ, со општината Зелде на запад и со општината Илзеде на северозапад.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од следниве единици: Барбеке, Бројштет, Клајн Лаферде, Ленгеде и Волтвише.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]