Зелде (Хилдесхајм)

Координати: 52°12′0″N 10°14′0″E / 52.20000° СГШ; 10.23333° ИГД / 52.20000; 10.23333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелде
Ветерница во Зелде
Ветерница во Зелде
Ветерница во Зелде
Грб на Зелде
Зелде (Хилдесхајм) во рамките на Германија
Зелде (Хилдесхајм)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Александер Хусар (ДХС)
Основни податоци
Површина 57,09 км2
Надм. височина 94 м
Население 7.815 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 137 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31185
Повик. бр. 05129
Портал www.soehlde.de
Местоположба на Зелде во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°12′0″N 10°14′0″E / 52.20000° СГШ; 10.23333° ИГД / 52.20000; 10.23333

Зелде (германски: Söhlde) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 20 километри источно од Хилдесхајм и 10 километри северозападно од Залцгитер.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во јужниот дел на Северногерманската Низина.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Зелде се состои од следниве места (бројот на жители во заградите):[2]

 • Бетрум (757)
 • Фелдберген (391)
 • Грос Химштет (512)
 • Хоенегелзен (1914)
 • Клајн Химштет (226)
 • Мелме (127)
 • Нетлинген (1367)
 • Зелде (2373)
 • Штајнбрик (110)
 • состојба: 30 септември 2017 г.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Zahlen und Statistik auf der Webseite der Gemeinde Söhlde Архивирано на 1 октомври 2015 г., abgerufen am 27. Dezember 2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]