Хоенхамелн

Координати: 52°15′36″N 10°03′59″E / 52.26000° СГШ; 10.06639° ИГД / 52.26000; 10.06639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенхамелн
Центарот на селото
Центарот на селото
Центарот на селото
Грб на Хоенхамелн
Хоенхамелн во рамките на Германија
Хоенхамелн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Пајне
Градоначалник Луц Ервиг (СДП)
Основни податоци
Површина 69,42 км2
Надм. височина 101 м
Население 9.273 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 134 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PE
Пошт. бр. 31249
Повик. бр. 05128
Портал www.hohenhameln.de
Местоположба на Хоенхамелн во рамките на округот Пајне
Карта
Карта
Координати 52°15′36″N 10°03′59″E / 52.26000° СГШ; 10.06639° ИГД / 52.26000; 10.06639

Хоенхамелн (германски: Hohenhameln) — село и слободна општина во округот Пајне, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри југозападно од Пајне и 25 километри југоисточно од Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Општината Хоенхамелн е составена од следниве места:

 • Биерберген
 • Бринделн
 • Клауен
 • Екворд
 • Харбер
 • Хоенхамелн
 • Мерум
 • Олум
 • Рецум
 • Зосмар
 • Штедум-Бекум

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]