Шелертен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шелертен
Црквата во Шелертен
Црквата во Шелертен
Црквата во Шелертен
Грб на Шелертен
Шелертен во рамките на Германија
Шелертен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Аксел Вите (ДХС)
Основни податоци
Површина 80,02 км2
Надм. височина 99 м
Население 7.941 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31174
Повик. бр. 05123
Портал www.schellerten.de
Местоположба на Шелертен во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°10′0″N 10°5′0″E / 52.16667° СГШ; 10.08333° ИГД / 52.16667; 10.08333Координати: 52°10′0″N 10°5′0″E / 52.16667° СГШ; 10.08333° ИГД / 52.16667; 10.08333

Шелертен (германски: Schellerten) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 10 километри источно од Хилдесхајм.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во јужниот дел на Северногерманската Низина.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината била создадена на 1 март 1974 година од следниве дванаесет места:[2]

 • Аште
 • Бетмар
 • Дингелбе
 • Динклар
 • Фармзен
 • Гармисен-Гарболцум
 • Кеме
 • Еделум
 • Отберген
 • Шелертен
 • Вендхаузен
 • Веле

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. „GEMEINDE SCHELLERTEN: Gemeinde & Ortschaften“. Архивирано од изворникот на 2015-05-18. Посетено на 9 мај 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]