Фреден (Лајне)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фреден
Црквата во Фреден
Црквата во Фреден
Грб на Фреден
Фреден (Лајне) is located in Германија
Фреден (Лајне)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Ридигер Паулат (СДП)
Основни податоци
Површина 53,49 км2
Надм. височина 127 м
Население 4.682 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31084
Повик. бр. 05184
Портал www.gemeindefreden.de
Местоположба на Фреден во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Координати 51°56′0″N 9°54′0″E / 51.93333° СГШ; 9.90000° ИГД / 51.93333; 9.90000Координати: 51°56′0″N 9°54′0″E / 51.93333° СГШ; 9.90000° ИГД / 51.93333; 9.90000

Фреден (германски: Freden (Leine); службено наречена Фреден (Лајне)) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Лајне, околу 25 километри јужно од Хилдесхајм.

Од 1 ноември 2016 година, поранешните општини Ефероде, Ландвер и Винценбург се дел од општината Фреден. Сите тие биле дел од поранешната истоимена општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Фреден се наоѓа југоисточно од Алфелд и северозападно од Бад Гандерсхајм помеѓу Зелтер и Заквалд на реката Лајне.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на следниве населени места:

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]