Алгермисен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алгермисен
Католичката црква „Св. Матеј“
Католичката црква „Св. Матеј“
Католичката црква „Св. Матеј“
Грб на Алгермисен
Алгермисен во рамките на Германија
Алгермисен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Волфганг Мегерле (ДХС)
Основни податоци
Површина 35,62 км2
Надм. височина 76 м
Население 8.011 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 225 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31191
Повик. бр. 05126
Портал www.algermissen.de
Местоположба на Алгермисен во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°15′16″N 9°58′16″E / 52.25444° СГШ; 9.97111° ИГД / 52.25444; 9.97111Координати: 52°15′16″N 9°58′16″E / 52.25444° СГШ; 9.97111° ИГД / 52.25444; 9.97111

Алгермисен (германски: Algermissen) — слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 12 километри северно од Хилдесхајм и 20 километри југоисточно од Хановер.

Името на селото потекнува од познато германско семејство, кое живеело во областа до револуцијата во 1848 година, кои биле дел од револуционерната партија и биле протерани од Германија кога револуцијата била задушена. Дел од семејството се сместило во Мисури, САД, но градот продолжил да го носи нивното име.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Општината има површина од 35,56 км2 и е составена од шест единици: Алгермисен, Линде, Грос Лобке, Бледелн, Умелн и Вецум.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Stevens, Walter Barlow. Centennial History of Missouri (The Center State) -- One Hundred Years in the Union 1820-1921, SJ Clark Publishing Company, 1921. Page 857.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]