Нордштемен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нордштемен
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Нордштемен
Нордштемен is located in Германија
Нордштемен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Месни единици 9
Градоначалник Норберт Палентин (СДП)
Основни податоци
Површина 60,17 км2
Надм. височина 64 м
Население 12.075 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 201 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31171
Повик. бр. 05069
Портал www.nordstemmen.de
Местоположба на Нордштемен во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Координати 52°10′0″N 9°46′0″E / 52.16667° СГШ; 9.76667° ИГД / 52.16667; 9.76667Координати: 52°10′0″N 9°46′0″E / 52.16667° СГШ; 9.76667° ИГД / 52.16667; 9.76667

Нордштемен (германски: Nordstemmen) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Лајне, околу 10 километри западно од Хилдесхајм и 25 километри јужно од Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нордштемен се наоѓа западно од Хилдесхајм во северозападниот крај на Хилдесхајмската шума, на околу 1 километар источно од вливот на Халер во Лајне.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Нордштемен се состои од следниве места:

 • Адензен (925)
 • Барнтен (979)
 • Бургштемен со Бург Попенбург (1.083)
 • Грос Ешерде (610)
 • Халербург (117)
 • Хојерзум (929)
 • Клајн Ешерде (495)
 • Малертен (615)
 • Нордштемен (4.852)
 • Ресинг (1.657)

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Нордштемен се граничи од североисток надесно со Зарштет, Гизен, Хилдесхајм, Гронау и Елце (сите во округот Хилдесхајм), како и Шпринге и Патензен (обете во регионот Хановер).

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник е Норберт Палентин (SPD), кој бил избран во септември 2011 година со 62% од гласовите.[2] Палентин го наследил сопартиецот Карл-Хајнц Ботман.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Results of the elections in Lower-Saxony 2011, accessed December 24, 2014

Надворешни врски[уреди | уреди извор]