Прејди на содржината

Патензен

Координати: 52°16′0″N 9°46′0″E / 52.26667° СГШ; 9.76667° ИГД / 52.26667; 9.76667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Патензен

Pattensen

Поглед на Градското собрание
Поглед на Градското собрание
Поглед на Градското собрание
Грб на Патензен
Патензен во рамките на Германија
Патензен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хановер
Градоначалник Рамона Шуман (СДП)
Основни податоци
Површина 67 км2
Надм. височина 63 м
Население 14.625 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 218 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. H
Пошт. бр. 30982
Повик. бр. 05066, 05069, 05101, 05102
Портал www.pattensen.de
Местоположба на градот Патензен во рамките на округот Хановер
Карта
Карта
Координати 52°16′0″N 9°46′0″E / 52.26667° СГШ; 9.76667° ИГД / 52.26667; 9.76667

Патензен (германски: Pattensen) — мал град во округот Хановер, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа јужно од покраинскиот главен град Хановер. Со околу 15.000 жители[2] претставува втора најмала општинска единица во округот.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Патензен се граничи со Шпринге, Хеминген и Лацен, сите во регионот Хановер, како и со Зарштет и Нордштемен од округот Хилдесхајм. Местото историски припаѓа на областа Каленбершки крај.

На исток од Патензен тече реката Лајне.

Градски единици

[уреди | уреди извор]

Кон Патензен припаѓаат местата Хипеде, Јајнзен, Колдинген, Ери, Патензен-Мите, Реден, Шуленбург и Фардегецен, како и помалите единици Тиденвизе и Лауенштат. Хипеде и Ери образуваат само една единица и имаат заеднички совет.[3]

Историја

[уреди | уреди извор]

Градот претставувал седиште на Кнежевството Каленберг до 1636 година, кога седиштето се преместило во Хановер.

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Центарот за обработување на писма за поголемата област на Хановер се наоѓа во Патензен.

Политика

[уреди | уреди извор]

Градски совет

[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на Патензен се состои од 30 членови.

На изборите во 2016 година бил избран следниов состав:[4][5]

Партија/Листа Места
CDU 12
SPD 9
UWG/UWJ-Gruppe 4
Зелени 3
Слободни гласачи 2

Дополнително, во советот учествува и градоначалничката Рамона Шума (SPD). Таа била избрана на директни избори во 2014 година.

Збратимени градови

[уреди | уреди извор]

Патензен е збратимен со следниве градови:

Постојат партнерства и со други места.

Познати луѓе

[уреди | уреди извор]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Stadt Pattensen: Pattensen in Zahlen + Daten. mit Stand 1. Januar 2015, abgerufen am 30. Januar 2015.
  3. „Hauptsatzung der Stadt Pattensen“ (германски). Посетено на 2017-04-23.
  4. Hannoversche Allgemeine Zeitung. „Der frisch gewählte Rat der Stadt Pattensen hat sich am Donnerstagabend konstituiert“. Архивирано од изворникот на 2017-04-24. Посетено на 2017-04-23.
  5. „Bürgerinfosystem“ (германски). Архивирано од изворникот на 2017-04-24. Посетено на 2017-04-23.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]