Дикхолцен

Координати: 52°6′0″N 9°56′0″E / 52.10000° СГШ; 9.93333° ИГД / 52.10000; 9.93333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дикхолцен
Црквата „Св. Јаков“ (1656) во Дикхолцен
Црквата „Св. Јаков“ (1656) во Дикхолцен
Црквата „Св. Јаков“ (1656) во Дикхолцен
Грб на Дикхолцен
Дикхолцен во рамките на Германија
Дикхолцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Јирген Мајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,21 км2
Население 6.358 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 210 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31199
Повик. бр. 05121 and 05064
Портал www.diekholzen.de
Местоположба на Дикхолцен во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°6′0″N 9°56′0″E / 52.10000° СГШ; 9.93333° ИГД / 52.10000; 9.93333

Дикхолцен (германски: Diekholzen) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 6 километри југозападно од Хилдесхајм, на Бојстер, притока на Инерсте.

Во 1974 година, поранешните села Дикхолцен, Зере, Бариенроде и Егенштет се соединиле за да ја создадат општината Дикхолцен. Секое село има своја историја и посебни знаменитости. Повеќе жители се римокатолици. Најголемо село е Дикхолцен, каде се сместени општината, училиштето, здравствен дом, неколку продавници, супермаркет, ресторани и хотел. Неколкупати на ден, секое село е поврзано со автобус со Хилдесхајм и со Алфелд.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Дикхолцен се наоѓа јужно од Хилдесхајм во северниот крај на Хилдесхајмската Шума. Низ местото Егенштет тече реката Инерсте. Местата Дикхолцен и Зере се наоѓаат во долината на Бојстер, притока на Инерсте. Хилдесхајмската Шума со Штајнберг на височина од 322,9 метри.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

На север се граничи со градот Хилдесхајм. Источно и јужно се наоѓа градот Бад Залцдетфурт. Од општинската заедница Зибесе се граничи со Алмштет и Зибесе. Општината Дешпетал од општинската заедница Гронау (Лајне) се граничи на запад со општината.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Дикхолцен е поделена на Дикхолцен (3.062 жители), Бариенроде (1.720), Зере (1.377) и Егенштет (663).

Галерија[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]