Елце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елце

Elze

Градското собрание во Елце
Градското собрание во Елце
Градското собрание во Елце
Грб на Елце
Елце во рамките на Германија
Елце
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Ролф Пфајфер (СДП)
Основни податоци
Површина 47,71 км2
Надм. височина 79 м
Население 8.975 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 188 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31008
Повик. бр. 05068
Портал www.elze.de
Местоположба на градот Елце во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°7′0″N 9°44′0″E / 52.11667° СГШ; 9.73333° ИГД / 52.11667; 9.73333Координати: 52°7′0″N 9°44′0″E / 52.11667° СГШ; 9.73333° ИГД / 52.11667; 9.73333

Елце (германски: Elze) — мал град во округот Хилдесхајм, сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Градот е сместен на бреговите на реката Зале, околу 15 километри западно од Хилдесхајм.

Во рамките на градот влегуваат и селата Есбек, Меле, Зелде, Зорзум, Витенбург и Вилфинген.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Петар и Павле“ во Елце

Градот се наоѓа западно од Хилдесхајм на крајот на Долносаксонските ридови.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Градот се состои од следниве места (жители на 30 јуни 2016):

  • Елце (5.770 жит.)
  • Есбек (413 жит.)
  • Меле (1.120 жит.)
  • Зелде (451 жит.)
  • Зорзум (247 жит.
  • Витенбург (102 жит.)
  • Вилфинген (800 жит.)

Историја[уреди | уреди извор]

Елце е една од најстарите населби во областа, а нејзиното име потекнува од замок на Карло Велики, кој бил основан околу 800 година во саксонските имоти по победата над војводата Видукинд во Саксонските војни. Царот основал и мисионерска бискупија посветена на апостолите Петар и Павле, од која потекнува Хилдесхајмската бискупија. Кралот Лудвиг Побожниот го преместил епископското седиште во Хилдесхајм во 815 година, меѓутоа лутеранската парохиска црква е сѐ уште посветена на светците и е прикажана на градскиот грб.

Селото Витенбург е место на поранешниот августинински манастир, основан во XIV век на местото на поранешен замок. Манастирот пропаднал за време на Протестантска реформација, додека готската манастирска црква е зачувана.

Во 1856 година, Кралството Хановер ја отворило Хановерската јужна железница (Hannöversche Südbahn) од Хановер до Касел со железничка станица во Елце. По припојувањето од Прусија во 1866 година, градот станал важна железничка раскрсница.

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Елце е збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]