Ајме

Координати: 52°05′0″N 9°43′0″E / 52.08333° СГШ; 9.71667° ИГД / 52.08333; 9.71667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајме
Црквата во Ајме
Црквата во Ајме
Црквата во Ајме
Грб на Ајме
Ајме во рамките на Германија
Ајме
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општ. заед. Лајнско Средногорје
Градоначалник Фолкер Зенфтлебен (СДП)
Основни податоци
Површина 21,93 км2
Надм. височина 89 м
Население 2.555 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31036
Повик. бр. 05182
Портал www.eime-online.de/
Местоположба на Ајме во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°05′0″N 9°43′0″E / 52.08333° СГШ; 9.71667° ИГД / 52.08333; 9.71667

Ајме (германски: Eime) — слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ајме се наоѓа во Лајнското Средногорје, источно од Природниот парк Ридски крај Везер Шаумбург-Хамелн. Се наоѓа југозападно од Елце и западно од Гронау.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општина е составена од следниве населени места:

  • Ајме
  • Дајлмисен
  • Дајнзен
  • Дунзен
  • Хајнзен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]