Холе

Координати: 52°5′30″N 10°9′30″E / 52.09167° СГШ; 10.15833° ИГД / 52.09167; 10.15833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Холе
Црква во Холе
Црква во Холе
Црква во Холе
Грб на Холе
Холе во рамките на Германија
Холе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Клаус Хухтхаузен (СДП)
Основни податоци
Површина 61,15 км2
Надм. височина 116 м
Население 7.013 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31188
Повик. бр. 05062
Портал www.holle.de
Местоположба на Холе во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°5′30″N 10°9′30″E / 52.09167° СГШ; 10.15833° ИГД / 52.09167; 10.15833

Холе (германски: Holle) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 15 километри југоисточно од Хилдесхајм и 15 километри западно од Залцгитер.

Географија[уреди | уреди извор]

Холе се наоѓа помеѓу Форхолц на север, Лихтенберге на исток и Хајнберг на југоисток. Долините на реките Инерсте и Нете и шумските области околу ридските масиви го обликуваат пејзажот на општината.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Холе се состои од местата Астенбек, Дернебург, Грасдорф, Хакенштет, Херзум, Хенекенроде, Холе, Лутрум, Силиум, Зедер, Зотрум и Волденберг. Најголемо место е Холе.

Место Жители[2]
Холе 2.825
Зотрум 831
Грасдорф 823
Херзум 738
Силиум[A 1] 711
Дернебург[A 2] 570
Хакенштет 462
Лутрум 362
Хенекенроде 58
Зедер 38
Општина Холе 7.418
  1. со местото Волденберг
  2. со местото Астенбек
  • сост.: 30 ноември 2017

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Einwohnerzahlen der Ortsteile der Gemeinde Holle, abgerufen am 27. Dezember 2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]