Харзум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Харзум
Црква во Харзум
Црква во Харзум
Црква во Харзум
Грб на Харзум
Харзум во рамките на Германија
Харзум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Марсел Литфин (независен)
Основни податоци
Површина 49,93 км2
Надм. височина 70 м
Население 11.429 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 229 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31177
Повик. бр. 05127
Портал www.harsum.de
Местоположба на Харзум во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°12′0″N 9°57′0″E / 52.20000° СГШ; 9.95000° ИГД / 52.20000; 9.95000Координати: 52°12′0″N 9°57′0″E / 52.20000° СГШ; 9.95000° ИГД / 52.20000; 9.95000

Харзум (германски: Harsum) — слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 6 километри северно од Хилдесхајм и 25 километри југоисточно од Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Харзум се наоѓа во близина на вештачкиот канал Хилдесхајм и автопатот А7.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Харзум има девет населени места: Адлум, Азел, Борзум, Харзум, Хенерзум, Хидесзум, Клајн Ферсте, Махтзум и Раутенберг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината почнувајќи од североисток на десно се граничи со Хоенхамелн (Пајне), Шелертен, Хилдесхајм, Гизен, Зарштет и Алгермисен (сите во округот Хилдесхајм).

Поглед на Харзум од север со црквата „Св. Сесилија“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]