Гизен

Координати: 52°12′0″N 9°53′0″E / 52.20000° СГШ; 9.88333° ИГД / 52.20000; 9.88333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гизен
Црква во Грос Гизен
Црква во Грос Гизен
Црква во Грос Гизен
Грб на Гизен
Гизен во рамките на Германија
Гизен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Градоначалник Андреас Лике (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,90 км2
Надм. височина 85 м
Население 9.720 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 287 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI, ALF
Пошт. бр. 31180
Повик. бр. 05121, 05066
Портал www.giesen.de
Местоположба на Гизен во рамките на округот Хилдесхајм
Карта
Карта
Координати 52°12′0″N 9°53′0″E / 52.20000° СГШ; 9.88333° ИГД / 52.20000; 9.88333

Гизен (германски: Giesen) — село и слободна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 6 километри северозападно од Хилдесхајм и 22 километри југоисточно од Хановер.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Гизен се наоѓа на реката Инерсте и непосредно северно од Гизенер Берге на височина од 70-100 метри. Општината се граничи почнувајќи од североисток на десно со Харзум, Хилдесхајм, Нордштемен и Зарштет. Местоположбата на Инерсте во октомври 2007 година се покажала како проблематична поради огромните поплави, кои предизвикале штети во местата Гизен и Арберген.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од пет села:

  • Арбергерн (2.134 жит.)
  • Емерке (1.732 жит.)
  • Гизен (3.481 жит.), составен од Грос Гизен, Клајн Гизен, Зигфрид
  • Грос Ферсте (830 жит.)
  • Хазеде (1.604 жит.)

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]