Келбра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Келбра
Градско собрание
Градско собрание
Градско собрание
Грб на Келбра
Келбра во рамките на Германија
Келбра
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Општ. заед. Голдене Ауе
Градоначалник Рајнхард Тешке
Основни податоци
Површина 41 км2
Надм. височина 157 м
Население 3.305 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SGH
Пошт. бр. 06537
Повик. бр. 034651
Портал www.kelbra.de
Местоположба на град Келбра во рамките на округот Мансфелд-Зидхарц
Карта
Карта
Координати 51°26′N 11°2′E / 51.433° СГШ; 11.033° ИГД / 51.433; 11.033Координати: 51°26′N 11°2′E / 51.433° СГШ; 11.033° ИГД / 51.433; 11.033

Келбра (германски: Kelbra) — град во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа северно од планините Кифхојзер, околу 20 километри западно од Зангерхаузен и 20 километри источно од Нордхаузен. Келбра е дел од заедницата на општини Голдене Ауе.

Келбра се наоѓа на северните падини на планините Кифхојзер во Голдене Ауе. B 85 сојузниот автопат започнува во соседното село Берга и води низ Келбра преку Кифхојзер до Пасау.

Поради близината на браната Келбра и Кифхојзер, градот е туристички центар, но страда од големиот сообраќај, особено мотоцикли, бидејќи на Кифхојзер започнува привлечна патека.

Близу е пештерата Барбароса и воената панорама во Бад Франкенхаузен. Келбра е добра почетна точка за излети во Харц.

Селата Ситендорф, Тиледа (Кифхојзер) и Тирунген припаѓаат на градот Келбра.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Келбра е збратимен со англиското село Фрамптон Котерел и германскиот град Бад Залцдетфурт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини на 31 декември 2020 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. јуни 2021. (германски)