Касел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локација на Касел.
Локација на Касел.
Касел.

Касел (на германски: Kassel) — град во германската сојузна држава Хесен. Градот има 192.121 жител.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Политика и администрација[уреди | уреди извор]

Градската куќа во Касел
Градскиот грб на Касел

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Главната железничка станица во Касел
Улица во Касел
Трамвај во Касел

Култура[уреди | уреди извор]

Забава[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]