Рајнгау-Таунус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнгау-Таунус
округ
Грб на Рајнгау-Таунус
Земја Германија
ПокраинаХесен
Адм. подр.Дармштат
СедиштеБад Швалбах
Површина
 • Вкупна811,11 км2 (31,317 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно187.433
 • Густина2,3/км2 (6,0/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.RÜD
Мреж. местоhttp://www.rheingau-taunus.de

Рајнгау-Таунус (герм. Rheingau-Taunus-Kreis) — округ во западниот дел на покраината Хесен, Германија. Се граничи со окрузите Лимбург-Вајлбург, Горен Таунус, Мајна-Таунус, неврзаниот град Висбаден и окрузите Мајнц-Бинген и Рајна-Лана.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот е создаден во 1977 со спојување на окрузите Рајнгау и Унтертаунус.

Географија[уреди | уреди извор]

Подрачјето на округот го опфаќа западниот дел на планинскиот венец Таунус. Реката Рајна ја образува јужната граница на округот.

Населени места[уреди | уреди извор]

Нас. места Општини
 1. Бад Швалбах
 2. Гајзенхајм
 3. Елтвиле
 4. Естрих-Винкел
 5. Идштајн
 6. Лорх
 7. Ридесхајм
 8. Таунусштајн
 1. Арберген
 2. Валдемс
 3. Валуф
 4. Кидрих
 5. Нидернхаузен
 6. Хајденрод
 7. Хинштетен
 8. Хоенштајн
 9. Шлангенбад

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 50°08′54″ N; 8°04′24″ E / 50.148403° СГШ; 8.073267° ИГД / 50.148403; 8.073267