Рајна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Рајна
Рајна е една од најважните реки во Европа
Извор Грисонс, Швајцарија
Утока Северно море
51°58′52″ СГШ 4°05′35″ ИГД / 
Земји во сливот Швајцарија, Италија, Лихтенштајн, Австрија, Германија, Франција, Луксембург, Белгија, Холандија
Должина 1.230 км
Надм. вис. на изворот Вордеррајн: ~ 2.600 м,
Хинтеррајн: ~ 2.500 м м
Прос. проток Базел: 1.060 м³/с
Стразбур: 1.080 м³/с
Келн: 2.090 м³/с
Холандска граница: 2.260 м3/сек
Сливно подрачје 185.000 км2

Рајна (герм. Rhein; хол. Rijn; фран.Rhin; итал. Reno) е една од најдолгите и најзначајните реки во Европа, со должина од 1.230 км и просечен проток од над 2.000 м³ во секунда.

Рајна како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Рајна се јавува како тема во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Геологија[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Навигација[уреди | уреди извор]

Замоци[уреди | уреди извор]

Водичи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 89-90.