Прејди на содржината

Горен Таунус (округ)

Координати: 50°17′N 8°31′E / 50.283° СГШ; 8.517° ИГД / 50.283; 8.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горен Таунус
округ
Земја Германија
ПокраинаХесен
Адм. подр.Дармштат
СедиштеБад Хомбург
Површина
 • Вкупна482,06 км2 (18,612 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно237.281
 • Густина4,9/км2 (13/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.HG
Мреж. местоhttp://www.hochtaunuskreis.de

Горен Таунус (герм. Hochtaunuskreis) — округ во средишниот дел на покраината Хесен, Германија и претставува дел од метрополскиот регион Рајна-Мајна. Се граничи со окрузите Лана-Дил, Ветерау, неврзаниот град Франкфурт, Мајна-Таунус, Рајнгау-Таунус и Лимбург-Вајлбург.

Горен Таунус и Штарнберг редовно се натпреваруваат за титулата „најбогат округ во Германија“.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот е создаден во 1972 г. со спојување на дотогашните окрузи Обертаунус и Узинген.

Географија[уреди | уреди извор]

Географски, округот се простира низ планинскиот венец Таунус. Највисоката точка на венецот е врвот Голем Фелдберг (881 м), кој исто така му припаѓа на округот. Најниска точка е Горен Ерленбах (130 м). Богатите места во густо населениот јужен дел на округот влегуваат во поширокото подрачје на градот Франкфурт.

Населени места[уреди | уреди извор]

Нас. места Општини
 1. Бад Хомбург
 2. Кенигштајн на Таунус
 3. Кронберг на Таунус
 4. Ној-Анспах
 5. Оберурзел
 6. Узинген
 7. Фридрихсдорф
 8. Штајнбах
 1. Вајлрод
 2. Верхајм
 3. Гласхитен
 4. Гревенвисбах
 5. Шмитен

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°17′N 8°31′E / 50.283° СГШ; 8.517° ИГД / 50.283; 8.517