Прејди на содржината

Лана-Дил

Координати: 50°39′N 8°22′E / 50.650° СГШ; 8.367° ИГД / 50.650; 8.367
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лана-Дил
округ
Знаме на Лана-ДилГрб на Лана-Дил
Земја Германија
ПокраинаХесен
Адм. подр.Гисен
СедиштеВецлар
Површина
 • Вкупна1.066,51 км2 (41,178 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно253.373
 • Густина2,4/км2 (6,2/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.LDK (пред 1991: L)
Мреж. местоhttp://www.lahn-dill-kreis.de

Лана-Дил (герм. Lahn-Dill-Kreis) — округ во западниот дел на покраината Хесен, Германија. Се граничи со окрузите Зиген-Витгенштајн, Марбург-Биденкопф, Гисен, Ветерау, Горен Таунус, Лимбург-Вајлбург и Вестервалд.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1977, округот Гисен е споен со окрузите Вецлар и Дил, сочинувајќи го новиот округ Лана-Дил. Подоцна е утврдено дека округот е преголем, па затоа во 1979 Гисен отпаднал и повторно станал самостоен округ.

Географија[уреди | уреди извор]

Најважни реки во округот се Лана и Дил, според кои е наречен. Теренот е планински, со Вестервалд на запад, Таунус на југ, Ланско-дилскиот ридски крај на исток и Ротаргебирге (во Зауерланд) на север. Највисоката точка (671 м) се наоѓа близу Ритерсхаузен (дел од Дицхелцтал), а најниската (135 м) — во долината на Лана во Бискирхен (дел од гратчето Лојн).

Населени места[уреди | уреди извор]

Нас. места Општини
 1. Аслар
 2. Браунфелс
 3. Вецлар
 4. Диленбург
 5. Золмс
 6. Лојн
 7. Хајгер
 8. Херборн
 1. Бишофен
 2. Брајтшајд
 3. Валдзомс
 4. Грајфенштајн
 5. Дицхецтал
 6. Дридорф
 7. Ерингсхаузен
 8. Ешенбург
 1. Зигбах
 2. Зин
 3. Ланау
 4. Митенар
 5. Хитенберг
 6. Хоенар
 7. Шефенгрунд

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°39′N 8°22′E / 50.650° СГШ; 8.367° ИГД / 50.650; 8.367