Дил (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дил
Dill
Dillenburg01.jpg
Поглед на Диленбург со реката Дил
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворРотарсгебирге / Вестервалд
УстиеЛана
50°33′3″N 8°29′18″E / 50.55083° N; 8.48833° E / 50.55083; 8.48833Координати: 50°33′3″N 8°29′18″E / 50.55083° N; 8.48833° E / 50.55083; 8.48833
ТечениеЛанаРајнаСеверно Море

Дил (герм. Dill) — река што тече низ средишниот дел на покраината Хесен, Германија и има должина од 55 км. Таа е десна притока на Лана, во која се влева кај градот Вецлар.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката тече исклучиво низ округот Лана-Дил во Хесен. Извира на надморска височина од околу 567 м,[1] северно од Хајгер-Офдилн на источните падини на планинскиот предел Хајнски Вис (Haincher Höhe), кајшто се среќаваат венците Ротаргебирге и Вестервалд. Течението има приближна насока од север кон југ и минува низ местата Хајгер, Диленбург, Херборн, Аслар, за на крај да се влее во Лана кај Вецлар.

Многу места по течението имаат имиња изведени од реката. Во горното течение, такви се Одфилн, Дилбрехт, Фелердилн, Диленбург, а подолу се среќава Дилхајм.

Притоки[уреди | уреди извор]

Гледано низводно, најголеми притоки на Дил се: Росбах, Хајгербах, Аубах, Донсбах, Дицхелце, Нанценбах, Шелде, Ар, Амбах, Ребах, Лемп и Блазбах.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]