Гисен (административен округ)

Координати: 50°40′N 8°40′E / 50.67° СГШ; 8.67° ИГД / 50.67; 8.67
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гисен
Административен округ
Карта на Хесен со округот Гисен
Карта на Хесен со округот Гисен
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаHesse
Админ. центарГисен
Површина
 • Вкупна5.381,14 км2 (207,767 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно1.048.740
 • Густина1,9/км2 (5,0/ми2)
Мреж. местоwww.rp-giessen.de

Гисен е еден од трите административни округа на Хесен, Германија, кој се наоѓа во централниот дел на покраината.

Рурални окрузи
(Kreise)
  1. Гисен
  2. Лана-Дил
  3. Лимбург-Вајлбург
  4. Марбург-Биденкопф
  5. Фогелсбергкрајс

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на општините во Хесен“. Статистичка служба на Хесен. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°40′N 8°40′E / 50.67° СГШ; 8.67° ИГД / 50.67; 8.67