Зиген-Витгенштајн

Координати: 50°55′N 8°10′E / 50.92° СГШ; 8.17° ИГД / 50.92; 8.17
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зиген-Витгенштајн
округ
Знаме на Зиген-ВитгенштајнГрб на Зиген-Витгенштајн
Карта
Земја Германија
ПокраинаСеверна Рајна-Вестфалија
Адм. подр.Арнсберг
СедиштеЗиген
Површина
 • Вкупна1,131,47 км2 (0,43.686 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно275.491
 • Густина240,000/км2 (630,000/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.SI
Мреж. местоsiegen-wittgenstein.de
Грофовија Витгенштајн
Grafschaft Wittgenstein
вазална
1174 – 1357 Недостасува слика


Грб на грофовите на Витгенштајн

Главен град Витгенштајнски замок
Уредување кнежевство
Историски период среден век
 -  Основана 1174
 -  споена со
    Сајн-Шпонхајм
 
1357 1357

Зиген-Витгенштајн (герм. Siegen-Wittgenstein) — округ во југоисточниот дел на покраината Северна Рајна-Вестфалија, Германија. Се граничи со окрузите Олпе, Горен Зауерланд, Валдек-Франкенберг, Марбург-Биденкопф, Лана-Дил, Вестервалд и Алтенкирхен.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1816–1817 г. се создадени окрузите Зиген и Витгенштајн како дел од пруската покраина Вестфалија. Во 1974 истите се споени, а во 1984 е усвоено името „Зиген-Витгенштајн“.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот ги опфаќа ридовите југоисточно од Зауерланд, наречени Зигенски и Витгенштајнски крај.

Населени места[уреди | уреди извор]

Нас. места Општини
 1. Бад Берлебург
 2. Бад Ласфе
 3. Зиген
 4. Кројцтал
 5. Нетфен
 6. Фројденберг
 7. Хилхенбах
 1. Бурбах
 2. Вилнсдорф
 3. Ернтебрик
 4. Нојнкирхен

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

50°55′N 8°10′E / 50.92° СГШ; 8.17° ИГД / 50.92; 8.17